«Službeni glasnik Bosne i Hercegovine»
Godina XIV Broj 96 Ponedjeljak, 22.Novembra/studenog 2010.godine
MINISTARSTVO OBRANE BOSNE I HERCEGOVINE
Na osnovu člana 15. Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 88/05) i člana 35. stav (2) Zakona o službi u Oružanim snagama ("Službeni glasnik BiH", broj 88/05, 53/07 i 59/09), ministar odbrane donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU ZA NAKNADU MATERIJALNE ŠTETE U ORUŽANIM SNAGAMA BOSNE I HERCEGOVINE
POGLAVLJE I - OPĆE ODREDBE
Član 1.
(Predmet Pravilnika)
Ovim Pravilnikom reguliraju se postupak i način utvrđivanja materijalne štete koju pripadnik Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: pripadnik Oružanih snaga) u vršenju službe ili u vezi sa službom učini Bosni i Hercegovini ili trećem licu, odgovornost pripadnika za učinjenu materijalnu štetu, postupak i način naknade materijalne štete pripadnika Bosni i Hercegovini ili trećem licu, nadležnosti organa za utvrđivanje materijalne štete pripadnika, te nadležnost za donošenje rješenja o naknadi materijalne štete.
Član 2.
(Obim primjene)
Ovaj Pravilnik se primjenjuje na sve pripadnike Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
POGLAVLJE II - MATERIJALNA ODGOVORNOST
Član 3.
(Materijalna odgovornost)
(1) U slučaju kada vršeći vojnu službu ili u vezi sa vršenjem vojne službe pripadnik počini štetu na pokretnoj ili nepokretnoj imovini Oružanih snaga, dužan je nadoknaditi štetu ako istu počini namjerno ili iz krajnje nepažnje.
(2) U slučaju kada pripadnik Oružanih snaga, vršeći vojnu službu ili u vezi sa vršenjem vojne službe, počini štetu trećim licima, odgovara za štetu prema općim propisima o naknadi štete i odredbama člana 8. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02).
(3) Pripadnik odgovara samo za stvarnu štetu.
Član 4.
(Komisija za štete)
(1) Nadležni starješina vojne jedinice ranga bataljona i njemu ravne jedinice i višeg ranga u kojoj je šteta nastala, imenuje komisiju od najmanje tri člana, za utvrđivanje okolnosti nastanka štete, visine štete i odgovornosti lica za pričinjenu štetu (u daljnjem tekstu: komisija za štetu).
(2) Komisija iz stava (1) ovog člana, dužna je u roku od 15 dana utvrditi sve činjenice i okolnosti vezane za nastanak štete, visinu štete i ispitati postojanje odgovornosti pripadnika za pričinjenu štetu i nalaz i mišljenje dostaviti nadležnom starješini za odlučivanje o šteti, zajedno sa spisima predmeta.
(3) Za odlučivanje o šteti nadležan je:
a) komandant bataljona i njemu ravne jedinice za štetu čija je visina do 2.000,00 KM,
b) komandant brigade, komandant Komande logistike, komandant Komande obuke i doktrine i njima ravne jedinice, za štetu čija je visina do 5.000,00 KM,
c) komandant Operativne komande i komadant Komande za podršku za štetu čija je visina do 10.000,00 KM,
d) načelnik Zajedničkog štaba za štetu čija je visina do 15.000,00 KM,
e) ministar odbrane za štetu čija je visina preko 15.000,00 KM.
(4) Pripadnik protiv kojeg se vodi postupak za naknadu štete može podnijeti zahtjev za izuzeće predsjednika ili člana komisije, iz razloga koji su Zakonom o upravnom postupku ("Službeni glasnik BiH", br. 29/02 i 12/04) predviđeni kao razlog za izuzeće lica ovlaštenog za vođenje upravnog postupka.
(5) Po zahtjevu za izuzeće odlučuje starješina koji je i imenovao komisiju, čija je odluka konačna.
Član 5.
(Postupak za naknadu štete)
(1) Postupak za naknadu štete pokreće nadležni starješina po saznanju o počinjenoj materijalnoj šteti u roku od sedam dana.
(2) Odluka o odgovornosti za štetu donosi se u formi rješenja.
(3) Postupak za naknadu štete vodi se prema pravilima upravnog postupka.
(4) Ukoliko se po istom osnovu vodi i disciplinski postupak, postupak za naknadu štete vodi se nezavisno od disciplinskog postupka.
(5) Ukoliko je šteta pričinjena krivičnim djelom, postupak za naknadu štete se prekida do pravosnažnog okončanja krivičnog postupka.
Član 6.
(Skraćeni postupak)
Nadležni starješina može donijeti odluku o šteti u skraćenom postupku ukoliko se na osnovu dostavljenih dokaza može utvrditi vrsta i visina štete, i ako nije sporna odgovornost lica za štetu, a visina štete ne prelazi iznos od 1.000,00 KM.
Član 7.
(Potpuni ispitni postupak)
(1) Potpuni ispitni postupak provest će se ukoliko postoji potreba da se sasluša štetnik, svjedoci ili vještaci, ili da se provede uviđaj ili druga radnja potpunog ispitnog postupka predviđena zakonom.
(2) Usmena rasprava se održava u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku.
(3) O troškovima postupka se odlučuje u skladu sa Zakonom o upravnom postupku.
Član 8.
(Obustavljanje postupka)
(1) Postupak za naknadu štete se obustavlja ukoliko štetnik prizna štetu i postigne sporazum o naknadi štete sa Oružanim snagama.
(2) Ukoliko štetnik prizna da je odgovoran za štetu, ali ne postigne sporazum o naknadi štete, postupak će se nastaviti, ali će predmet postupka biti samo utvrđivanje visine nastale štete.
(3) Rješenjem se obustavlja postupak ukoliko se utvrdi da:
a) nema štete ili se ne može utvrditi ko je odgovoran za štetu (štetnik nepoznat),
b) za štetu nije odgovoran pripadnik Oružanih snaga, nego treće lice,
c) štetu je prouzrokovao pripadnik Oružanih snaga, ali je istom prestao radni odnos.
(4) Ukoliko se utvrdi nepostojanje namjere ili krajnje nepažnje, pripadnik se rješenjem oslobađa obaveze naknade štete.
(5) U slučajevima iz stava (3) tačka b) i c), kompletan spis predmeta će se odmah dostaviti Pravobranilaštvu BiH putem Ministarstva odbrane, na daljnji postupak.
Član 9.
(Naknada štete)
(1) Ukoliko se utvrdi postojanje štete, kao i da je šteta učinjena namjerno ili iz krajnje nepažnje, nadležni starješina iz člana 4. stav (2), rješenjem utvrđuje visinu štete i obavezu štetnika da istu naknadi budžetu institucija Bosne i Hercegovine.
(2) U slučaju više štetnika, svaki se obavezuje da štetu naknadi u iznosu koji je prouzrokovao, a ako se dijelovi ne mogu utvrditi, svi štetnici se obavezuju da štetu naknade u jednakim dijelovima.
(3) U slučaju kada je šteta prouzrokovana krivičnim djelom sa umišljajem, a štetnicima nije prestao radni odnos, isti se obavezuju da štetu naknade solidarno.
(4) Ukoliko se naknada štete ne može utvrditi u tačnom iznosu ili bi utvrđivanje izazvalo nesrazmjerne troškove (prvenstveno zbog troškova vještačenja), nadležni starješina za odlučivanje o šteti istu utvrđuje u paušalnom iznosu.
(5) Ako je prouzrokovana šteta mnogo veća od utvrđenog paušalnog iznosa, starješina višeg ranga za odlučivanje o šteti po žalbi može zahtijevati u žalbenom postupku naknadu u visini stvarno prouzrokovane štete.
Član 10.
(Drugostepena komisija za štete)
(1) Protiv prvostepene odluke o naknadi štete pripadnik koji je obavezan da naknadi štetu može uložiti žalbu drugostepenom organu u roku od 15 dana od dana prijema odluke.
(2) Drugostepeni organ za odlučivanje po žalbi je starješina komandne jedinice višeg ranga od starješine koji je donio prvostepenu odluku o naknadi štete.
(3) Starješina za odlučivanje po žalbi o naknadi štete imenuje drugostepenu komisiju za štetu koja daje mišljenje i prijedlog za donošenje rješenja po žalbi.
(4) Rješenje drugostepenog organa o naknadi štete je konačno.
(5) Protiv konačnog rješenja o naknadi štete može se pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda u roku od 30 dana od dana prijema rješenja.
(6) Konačno rješenje o naknadi štete izvršna je isprava.
Član 11.
(Izvršenje rješenja o naknadi štete)
(1) Nadležni starješina će pokušati da postigne sporazum sa pripadnikom o izvršenju konačnog rješenja o naknadi štete putem administrativne zabrane na plaću.
(2) U slučaju da pripadnik ne pristane na sporazum, pokrenut će se postupak sudskog izvršenja u skladu sa odredbama zakona koje važe za sudsko izvršenje konačnih upravnih akata, odnosno u skladu sa zakonom kojim je uređen izvršni postupak.
POGLAVLJE III - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 12.
(Prelazne odredbe)
Svi postupci, koji do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika nisu pravosnažno okončani, okončat će se po odredbama ovog Pravilnika.
Član 13.
(Završna odredba)
(1) Stupanjem na snagu ovog Pravilnika stavlja se van snage Pravilnik o postupku za naknadu materijalne štete u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, broj 04-02-4047/06 od 28. 07. 2006. godine.
(2) Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u "Službenom glasniku BiH".
Broj 13-02-3-1616/10
1. aprila 2010. godine
Sarajevo
_______________________________________
Ministar
Dr. Selmo Cikotić, s. r.